Maltańczyki – informacje, charakter, opinie

maltańczyk

Maltańczyk to typowy pies kanapowy, do którego ulubionych zajęć należy leniuchowanie, pieszczoty i przebywanie w domu. Przyjrzyjmy się jednak nieco bliżej tej rasie. Maltańczyki wbrew pozorom nie wywodzą się z wyspy Malty. Najprawdopodobniej ich nazwa została zaczerpnięta od dalmatyńskiego półwyspu Melitea. Z kolei w języku semickim słowo „maltańczyk” przetłumaczyć można jako port bądź przystań. Już od starożytności psy tej rasy były wiernymi towarzyszami człowieka, cenionymi zwłaszcza wśród arystokracji.

maltańczyk
Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Dzięki długiej historii rasy jej przedstawiciele uodporniły się na choroby i zazwyczaj nie mają wrodzonych przypadłości czy poważniejszych dolegliwości. Jeśli chodzi o wygląd, maltańczyka cechuje długa, gęsta, biała sierść, miękka i jedwabista w dotyku. Proste włosy porastają całe ciało zwierzęcia i opadają ku dołowi. Psy tej rasy ważą zwykle nie więcej niż 4 kg. Wysokość w kłębie wynosi między 20 a 25 cm. Maltańczyki mają prostą linię grzbietu, nisko osadzony, zakrzywiony ogon oraz niemalże czarne, błyszczące oczka, którymi potrafią oczarować niejednego miłośnika zwierząt.

koty, rasy kotów, atlas kotów
Maltańczyk -zdjęcie ze strony Pixabay.com

Charakter maltańczyka nie powinien sprawiać właścicielowi większych problemów. Psy tej rasy cechuje inteligencja i chęć kontaktu z człowiekiem. Jako typowy pies do towarzystwa maltańczyk potrzebuje obecności opiekuna i wytworzenia z nim bliskiej relacji. Maltańczyk uwielbia zabawy i pieszczoty, ale na ogół nie jest szczególnie energicznym psiakiem.

psy, rasy psów, atlas zwierząt, zwierzęta
Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Zdarza mu się jednak hałaśliwie szczekać, gdy wyczuje jakieś zagrożenie lub poczuje się nieswojo w towarzystwie zupełnie obcych osób. Generalnie jednak jest spokojny i posłuszny, jeśli tylko będzie otrzymywał odpowiednią dawkę uwagi. Maltańczyk to idealny pies dla osób ceniących domatorstwo i spragnionych bliskiego kontaktu ze swoim pupilem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *