Maltańczyki pielęgnacja, szczeniaki, choroby, cena, jedzenie

maltańczyki

Maltańczyk to jedna z najstarszych znanych ras psów. Pierwsze wzmianki o niej znaleźć można już w dziełach starożytnych myślicieli. Wówczas nazwa rasy brzmiała canis malitenis, od dalmatyńskiego półwyspu Melitea. Od XVI wieku przyjęła się już współcześnie znane określenie czyli maltańczyk (mimo że psy te nie mają nic wspólnego z wyspą Maltą). Co powinien wiedzieć właściciel młodego maltańczyka?

maltańczyk
Maltańczyki – źródło zdjęcia Wikipedia.org

Szczeniaki maltańczyk

Szczeniaki tej rasy wymagają odpowiedniej pielęgnacji i stałej bliskości człowieka. Zachęcajmy małe psiaki do zabaw i wspólnego odpoczynku – najlepiej na kolanach właściciela, gdzie będą stale czuły jego obecność. Młode maltańczyki potrzebują częstych pieszczot, przytulania i głaskania, dlatego nie zadowolą się samotnym siedzeniem w pokoju. Koniecznie trzeba zapewnić im rozrywkę i poświęcić dużo uwagi, gdyż pozostawione same sobie mogą mieć skłonności do psot.

Maltańczyk pielęgnacja

Kluczową kwestią jest także podawanie odpowiedniej karmy przeznaczonej dla juniorów, zawierającej niezbędne składniki i witaminy. Już od pierwszych chwil szczeniaczka ważna jest dbałość o jego pielęgnację. Przede wszystkim należy zatroszczyć się o stale rosnącą sierść, którą należy codziennie przeczesywać. Jeśli chodzi o pierwszą kąpiel, zaleca się odbycie jej po ukończeniu wszystkich szczepień niezbędnych dla szczeniąt. Warto wybrać łagodny szampon dla juniorów, oparty na naturalnych składnikach (np. K9 Aloe Vera). Pamiętajmy, by po kąpieli, niezależnie od pory roku, pies pozostał w domu, gdyż wystawianie go na dwór w celu szybszego wyschnięcia może skutkować przeziębieniem oraz ubrudzeniem mokrej sierści. Przed pierwszą kąpielą należy przyzwyczaić szczeniaka do miejsca, w którym będziemy go kąpać – musi oswoić się z łazienką, wanną oraz strumieniem wody. Można na przykład włożyć psiaka na chwilę do wanny lub miski wypełnionej wodą i zachęcić go do zabawy w takim miejscu.

maltańczyk pielęgnacja
Maltańczyk pielęgnacja – zdjęcie ze strony Pxhere.com

Maltańczyk jedzenie

Maltańczyk wbrew pozorom jest niezwykle inteligentnym i pojętnym psem. Zazwyczaj nie ma problemu ze zrozumieniem komend wydawanych przez opiekuna, szybko zapamiętuje sztuczki. Dlatego już od pierwszych miesięcy uwielbia uczyć się nowych rzeczy wraz z właścicielem, który wynagrodzi mu wysiłek smakołykiem lub pieszczotami. Pamiętajmy jednocześnie, by nie rozpieszczać zbytnio naszego pupila, zwłaszcza w kwestii pokarmu. Nie podawajmy mu więcej niż kilka drobnych smakołyków dziennie i nie przekarmiajmy go (szczeniak powinien jeść 3-4 razy dziennie w odpowiednich porcjach, u dorosłego psa zalecana ilość posiłków to 2 razy w ciągu dnia).

Maltańczyk szczeniak cena

Choć koszt zakupu szczeniaka tej rasy jest dość wysoki (od 1000 do nawet 3000-4000 zł), to utrzymanie go nie wymaga wysokich nakładów finansowych prócz konieczności wizyt u fryzjera czy stosowania odpowiednich odżywek do sierści. Inwestycja w przedstawiciela tej rasy sprawi, że – przy odpowiednim wychowaniu – psiak odwdzięczy nam się ogromną dawką miłości i dozgonnego przywiązania.

maltańczyk szczeniak cena
Maltańczyk szczeniak cena – źródło zdjęcia Wikipedia.org

Artykuł pisany na podstawie informacji ze strony Maltanczyki.net – informacje z którymi powinieneś zapoznać się maltańczyki, szczeniaki maltańczyk, maltańczyk pielęgnacja, maltańczyk jedzenie, maltańczyk szczeniak cena. Zapraszam do komentowania newsa i przeczytania kolejnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *