
Zupełnie nie dawno – pomimo że wydaje się być to oklepane lub zbyt proste – pupile z obcych krajów, w warunkach domowych, hodowali wyłącznie zapaleńcy lub specjaliści gatunku. Dzisiaj, gdy w dowolnym sklepie z artykułami dla pupili bez problemu nabyć jesteśmy w stanie nietypowego pupila z rodziny zwierząt drobniejszych – każdy człowiek będzie mógł zafundować sobie własne terrarium, akwarium albo też prywatny wybieg.
Na nieszczęście, wymienieni Kowalscy zdają się nie pamiętać przy tym, iż znane, egzotyczne odmiany wymagają specjalistycznej opieki. I nie chodzi tutaj bynajmniej o wyposażenie akwarium w ciepłolubne bądź afrykańskie krzewy, lecz o dostarczenie pupilowi warunków bytowych a także wyjątkowo podobnych do takich, w których żył w naturalnym środowisku. Idealnym przykładem wyjątkowo popularnego, egzotycznego gada, jaki równocześnie coraz rzadziej występuje w środowisku naturalnym, a znacznie częściej hodowany jest w domowych hodowlach jest żółw lamparci – piękny gatunek, który zasiedla duże, afrykańskie stepy.
Żółw lamparci to jeden z największych, występujących na Czarnym Lądzie typów czworonogów tego rzędu. W naturalnym środowisku, czworonogi takie są w stanie osiągnąć do 60 centymetrów wielkości a także ważyć ponad 35 kilogramów. Parametry wzrostu idą w parze z długością życia, ponieważ żółw lamparci może przeżyć także sto lat.
Niestety, hodowany w niewoli – także z powodu błędów z karmieniem – żółw lamparci prawie nigdy dożywa starego wieku. Ponadto, początkujący sympatycy takiego typu często czują się zaskoczeni prędkim wzrostem gada.
Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Medianauka.pl